Data: 09-10-2018

Uczcili historyczną pamięć

23 września 2018 r. uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęła Msza św. za poległych za naszą Ojczyznę odprawiona w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Wincentego a Paulo w Łazach-Moszczanach. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił krajan ks. Józef Fila.

We wstępie do Mszy św. proboszcz parafii ks. Ryszard Buryło powitał bardzo serdecznie władze parlamentarne, samorządowe, ks. Józefa oraz wiernych.
Ks. Fila w homilii skupił się na trzech zagadnieniach - czy my, którzy odnosimy się do bohaterów naszej Ojczyzny, mamy w sobie ducha patriotycznego, ducha umiłowania Ojczyzny, jak np. św. o. Maksymilian Maria Kolbe. Drugie - czy my, święcąc dzisiaj figurę św. Floriana patrona strażaków, czy my, tak jak on, bronimy dzisiaj naszej wiary, jak ją wyznajemy. Trzecie - czy my szanujemy przeszłość historyczną i zachowujemy wszelkie pamiątki z tego okresu. Na zakończenie powiedział. "To dzisiejsze poświęcenie pamiątkowej tablicy jest przykładem dla młodych pokoleń, że pamiętamy o tych, którzy walcząc o wolną Polskę, poświęcili swoje życie". Następnie przytoczył słowa Jana Pawła II: "Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje".
Ks. Buryło w ciepłych słowach wyraził wdzięczność wszystkim, którzy zapewnili oprawę liturgii Mszy św. oraz zaangażowali się w to dziękczynienie za niepodległość.
Po Mszy św. kolumna marszowa prowadzona przez Orkiestrę Dętą działającą przy OSP w Sośnicy przeszła na plac przed remizo-świetlicę OSP w Łazach.
Odsłonięcia tablicy upamiętniającej jubileusz dokonali: poseł na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz, Wójt Gminy Radymno Bogdan Szylar i przewodniczący Rady Gminy Jan Fusiek. Figurę św. Floriana i pamiątkową tablicę poświęcił ks. Buryło w asyście ks. Fila.
W swoich wystąpieniach goście, poseł na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz oraz Anna Huk radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, która odczytała list Władysława Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego, podkreślili znaczenie niepodległości oraz postawę bohaterów narodowych, którzy nie żałowali życia, aby Polska znów była wolna. List pani Huk przekazała na ręce gospodarza gminy Wójta Bogdana Szylara, który również wygłosił przemówienie odwołujące się do wartości, jakie winny być bliskie każdemu patriocie: "Bóg, Honor, Ojczyzna".
Prezes OSP Łazy Jan Fusiek powiedział: "Wysłuchana melodia Naszego hymnu przywodzi nam na myśl najważniejszą frazę tej pieśni: "nie zginęła, póki my żyjemy". Żyjemy, a więc jest Polska, wolna i niepodległa. Przez 123 lata nie było jej na mapie Europy. Na powrót czekały pokolenia, płakano po jej stracie, modląc się jednocześnie o jej odrodzenie. Wypatrywano znaków na niebie i ziemi. Modlili się o nią na Syberii, zachodzie Europy oraz w obu Amerykach - tam, gdzie zawędrowali Polacy za chlebem albo zostali wypędzeni z naszej ojczyzny przez urzędujących tu zaborców. Tablica która dzisiaj została poświęcona niech będzie wyrazem naszego hołdu dla tych wszystkich, którzy 100 lat temu walczyli o wolną Polskę i oddali za nią swe życie. W 1918 roku, po 123 latach, Polska odzyskała upragnioną niepodległość i powróciła na mapę Europy. Boże wszechmogący, spraw, by nasza ojczyzna - Polska już na zawsze była wolna, bezpieczna i niezależna, a nam wszystkim przymnażaj siły do pracy na rzecz jej piękna i rozwoju. Niech ponadczasowe hasło: "Bóg, Honor, Ojczyzna", będzie zawsze z nami, lecz nie zapominajmy o jeszcze jednym elemencie - o człowieku, dla dobra którego ukierunkowane powinny być wszystkie nasze działania".
Następnie zaproszeni goście wraz z licznie przybyłymi mieszkańcami gminy obejrzeli piękny program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży z miejscowej Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej. Program, który przygotowały panie: Marta Łamasz i Alicja Rożek-Gliniany oparty był na "Legendzie żeglarskiej" Henryka Sienkiewicza. Pełen ekspresji spektakl zachwycił zgromadzoną publiczność. Kolejne, wspaniałe występy mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Sośnicy oraz członków Zespołu Pieśni i Tańca "Ostrowiacy" z Ostrowa koło Radymna, a także zespołu muzycznego z Przemyśla, tak przypadły publiczności do gustu, że nagradzane były nieustającymi brawami. Uroczystość zakończyła wspólna zabawa przy muzyce i licznych atrakcjach przygotowanych zarówno dla młodszych, jak i tych starszych mieszkańców gminy.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik

NAJNOWSZE
Gdzie nas zabierze tym...
Przed nami kolejna wyprawa z Przemyskim Klubem...
Ukończyłeś 65 lat i...
Informujemy o możliwości bezpłatnej ochrony przed...
Zapraszamy na Festiwal...
Festiwal Roślin, czyli największa impreza tego typu w...
Zapraszamy na...
Dyskusyjny Klub Książki oraz Przemyska Biblioteka...
Największe...
Zapraszamy do zaczarowanego świata czekolady,...


NAJPOPULARNIEJSZE
*Dzień Strażaka* w...
Piątek 5 maja 2017 był szczególnym dniem dla...
Bryg. Daniel Dryniak...
28 kwietnia, tuż po godzinie 13. w Sali Obrad Urzędu...
Spotkanie w PWSW
24 kwietnia 2017 r., na zaproszenie samorządu...
Dar serca
Podzielili się wiedzą, doświadczeniem i...
Noc Muzeów 2017 w...
Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie...
arrow_upward